Pin It button on image hover

Thursday, October 19, 2017

Flat Aggie 4-H Math

In an effort to make math more interesting for kids and to make my kids understand that math really is important, I have started a series of Farmer Math questions to go along with the Flat Aggie reports.  These are patterned after the blog Bedtime Math.  Some of the questions are easy enough for pre-schoolers and sometimes I come up with some to even challenge high school seniors.

These questions follow the report Flat Aggie Travels to Kansas to learn about 4-H.

1.  Flat Aggie saw 4-H Geology display boxes.  The boxes had 30 rocks, fossils and minerals on cards arranged in 6 rows.  How many cards were in each row?

2.  Flat Aggie saw 4-H Entomology (insect) collections.  The display box had 60 insects arranged in 12 different groups (orders).  On average, how many insects were in each group (order)?

3.  Flat Aggie saw a barn quilt in the Arts and Crafts division that measured two feet by two feet.  How many square feet was the barn quilt?

4.  In the clothing project, Flat Aggie learned about pricing an entire outfit.  He saw a nice outfit he wanted to wear to the school program.  The pants cost $22, the shirt was $10, the tie was $15, the socks cost $1, the shoes cost $30, and the belt cost $8.5.  What was the total cost of the outfit? 

5. If he wore it 20 times, what would the cost per wear be?

ANSWERS:
 1.) 5 cards  2.) 5 insects  3.) 4 square feet  4.) $86.50  5.) $4.33 

If you are a teacher or homeschooler that would like more information to go with the Flat Aggie reports, send me a message on my contact form.  Along with the report and the Farmer Math questions, we send each teacher an additional page of activities, crossword puzzles and sometimes a few hands on activities.

-A Kansas Farm Mom

Wednesday, October 18, 2017

Grape Farmer Math

In an effort to make math more interesting for kids and to make my kids understand that math really is important, I have started a series of Farmer Math questions to go along with the Flat Aggie reports.  These are patterned after the blog Bedtime Math.  Some of the questions are easy enough for pre-schoolers and sometimes I come up with some to even challenge high school seniors.

These questions follow the report Flat Aggie Visits Maryland for Grape Harvest.  Additional educational materials can be found in the post All About     from The Illinois Farm Girl.
 
1.  A Bin of grapes weighs 1000 pounds.  Flat Aggie helped pick 8,841 pounds of grapes.  About how many bins of grapes did Flat Aggie helped harvest?  Round to the nearest whole number.

2.  80 grapes weighs one pound.  How much does one grape weigh in ounces?

3.  One serving of grapes is .3 pound.  How many grapes in a serving?

4.  Flat Aggie helped harvest 8, 841 pounds in one day.  How many pounds could they harvest in 3 days?

5.  How many tons would the above answer be?  Round to the nearest whole number.

ANSWERS: 1.)  9 bins of grapes  2.) .2 ounces  3.) 24 grapes 4.) 26,523 pounds 5.) 13 tons


If you are a teacher or homeschooler that would like more information to go with the Flat Aggie reports, send me a message on my contact form.  Along with the report and the Farmer Math questions, we send each teacher an additional page of activities, crossword puzzles and sometimes a few hands on activities.

-A Kansas Farm Mom